"TÜRKİYE Hepimizin! Bu sadece üç beş ağaç direnişi değildir!"

Dünya’ya ilan!

İnternet üzerinden Gezi Parkı Direnişine destek verenler tarafından para toplandı. Toplanan bu para ile 07.06.2013 Cuma günü dünyaca ünlü New York Times‘a tam sayfa ilan verilecek. Bu ilanda, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu tüm dünyaya duyurmayı amaçlayan ve destek talep eden bir yazı yer alıyor.

 

Murat Aktıhanoğlu, Oltaç Ünsal ve Duygu Atacam önderliğinde yürütülen bu proje ile, ihtiyaç duyulan 53bin 800 USD’nin çok üzerinde para toplandı. Para toplama süreci sırasında anketler düzenlenerek, yayınlanacak içerik ve görsel konusunda ortak bir karara varıldı. Artan para ile ne yapılacağına ise katılımcılar tarafından daha sonra karar verilecek. İşte o ilan ve Türkçe çevirisi:

NYT ad of Turkey

Türkiye’de neler oluyor?

Türk halkı diyor ki: Baskıya boyun eğmeyeceğiz!

İstanbul’un Gezi Parkı’nı korumak amacıyla yapılan barışçıl bir protesto karşısında hükümetin gösterdiği haksız şiddete karşı milyonlarca insan öfkeli.

Öfkeli, ancak yaşananlar beklenmedik değil.

Başbakan Erdoğan’ın on yıllık görev süresi boyunca sivil hak ve özgürlüklerimizin istikrarlı bir şekilde kısıtlanışına tanık olduk. Sayısız gazeteci, sanatçı ve seçim yoluyla atanmış memurun tutuklanması ve ifade özgürlüğü, azınlık ve kadın haklarına getirilen kısıtlamalar, tamamen iktidar partisinin demokrasi konusunda ciddi olmadığının ispatıdır.

Türk medyası olaylar karşısında utanç verici sessizliğini korurken Başbakan, ulusunun kaygılarını defalarca aşağılayıp küçümsedi.

Türkiye çapında protestolara katılan cesur insanlar, sıradan birer vatandaştır. Çeşitli kuşaklar arasında köprü kuruyor, her türlü etnik, dini, sosyoekonomik, ideolojik ve cinsel kimlikten insanı temsil ediyoruz. Hep birlikteyiz, çünkü Türkiye’nin geleceği için, kendi geleceğimiz için kaygılıyız.

 

  • Polis vahşetinin sona ermesini talep ediyoruz.
  • Özgür bir medya talep ediyoruz.
  • Kişisel çıkarların dikte edilmesini değil, vatandaş ve kamu hizmeti için seçilenler arasında açık ve demokratik diyalog ortamı olmasını talep ediyoruz.
  • Hükümetin, olaylarda suçsuz insanların hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan gücü kötüye kullanımının soruşturulmasını talep ediyoruz.

Tartışmaya katılın ve dayanışmamıza destek olun.

Tamamıyla dünyanın her yanından kaygılı bireylerin iştiraki ile finanse edilmiştir.

Posted in Haberler


Leave a Reply